ZACHWYCA MNIE MÓJ BÓG

Wielu z nas podpisze się pod tytułem. Innym zabraknie odwagi. Inni jeszcze nie mają zdania na ten temat.

Przed ponad miesiącem, w artykule „Pragniesz dobrej zmiany – skorzystaj...”, w wielkim skrócie opisałam moje uczestnictwo w rekolekcjach z Postem Daniela, prowadzonych przez pallotyńskie Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie. Pisałam o Eucharystii, o Adoracji (która mnie zachwyca), o jedzeniu „korzonków”, a nie wspomniałam jak bardzo zaintrygowała mnie postać św. Wincentego Pallottiego. Od wielu lat należę do parafii św. Józefa prowadzonej przez księży pallotynów, więc wypada coraz lepiej poznawać św. Pallottiego.

Św. Wincenty Pallotti, całe swe oddanie Panu Bogu zamknął w słowach: „Zachwyca mnie mój Bóg. Nie rozum, lecz Bóg; nie wola, lecz Bóg; nie dusza, lecz Bóg; nie słuch mój, lecz Bóg; nie tchnienie, lecz Bóg; nie smak, lecz Bóg; nie czucie, lecz Bóg; nie serce lecz Bóg, nie ciało, lecz Bóg; nie powietrze, lecz Bóg; nie szaty, lecz Bóg; nie spoczynek, lecz Bóg; nie bogactwo, lecz Bóg; nie honory, lecz Bóg. Bóg zawsze we wszystkim, mój Bóg”. Komentarz jest zbędny. Sami, we własnym sercu, rozważmy ten tekst.

Teraz chciałabym sprytnie nawiązać do Psalmu 139, 1-5. „Przenikasz i znasz mnie, Panie. Ty wiesz, kiedy siedzę i wstaję. Z daleka spostrzegasz moje myśli. Przyglądasz się, jak spoczywam i chodzę i znasz wszystkie moje drogi. Zanim słowo znajdzie się na moim języku, Ty, Panie, już znasz je w całości. Ty ze wszystkich stron mnie ogarniasz i kładziesz na mnie swą rękę”.

Dwa różne teksty, dwie epoki jakże odległe w czasie. Rok 1795, przy via del Pellegrino 130 w Rzymie przychodzi na świat Wincenty Pallotti. Koniec XVIII wieku, czas rewolucji francuskiej, epoka napoleońska, Wiosna Ludów, zjednoczenie Włoch. Trudny czas dla Kościoła. Ogół wydarzeń wpływa niekorzystnie na życie religijne zwykłego człowieka.

Psalm 139 został napisany przez króla Dawida dziesięć wieków przed naszą erą. Dawid kochał Boga całym swoim życiem. Jak mało kto w Izraelu. W psalmach mówi o wszechobecności i wszechwiedzy Boga oraz o tym, że to Bóg jest stworzycielem człowieka i dawcą życia.

Czy rozmyślamy o tym w sercu? Dzisiaj…

Zachwyca mnie mój Bóg. A Ciebie?

opr.
Jadwiga Kulik